nedeľa 7. júna 2020

Ako sa vyhrabať z čitateľskej krízy


,,The world belongs to those who read." 
- Rick Holland -

Ahojte, som veľmi rada, že sa vám po dlhom čase môžem aj takto osobne prihovoriť a podeliť sa s vami o moje tipy, ktoré by doma nikoho nazaujímali :D

Tento článok je venovaný tím, ktorí majú záujem vyhrabať sa zo stagnujúceho nečítania. Preto to neberte ako príkaz pre všetkých, čo nečítate. Nie som pánom sveta. Chcem vám iba ukázať, čo vždy vyknižkuje náladu mne. :)

Nie je ľahké udržať si nonstop plnú pozornosť. Obzvlásť, keď sme skúšaní, nemáme čas, sme unavení, musíme sa učiť, chceme po sto rokoch vypdnúť s kamošmi, a k tomu máme ešte aj tonu inej práce z nekonečného zoznamu povinností (upratať doma, návštevy, práca,..), ktorú by sme chceli zvládnuť.

Sme chúdiatka. Poľutujem vás, ale tiež vás tak jemne ,,nakopem", pretože zabúdame na to, o čo prichádzame zbytočným sťažovaním sa a zveličovaním. (prosím, nehnevajte sa na mňa, neberte to osobne, nie každý mávame krízy a nie každý nečítame z lenivosti).

Avšak to, na čo všetci tak často veľmi ľahko zabúdame je fakt, že čítanie nám prináša regeneráciu, oddych a radosť. Už si nepamätáte, ako ste sa cítili, keď ste rozčítali svoju obľôbenú knihu? Už ste zabudli, ako veľmi zbožňujete svoju knižnicu plnú knižiek? Sú to naše deti! Už  ste zabudli, aké to je privítať doma novú knižku? Už ste zabudli aký skvelý pocit je zatvoriť knižku po poslednej prečítanej stránke? So slzami v očiach prosiac vesmír o okamžité pokračovanie. Zabudli ste na tú supernovu, ktorá vo vás vybuchne vždy, keď to stojí za to?

Ja chápem, že nie každá knižka vám dá pocit beztiaže, ale rovnako viem, že sa nemôžete nechať takou malou nedokonalosťou rozhodiť.  Tiež viem, že nie som zrovna najlepší príklad guru pre čitateľské krízy. Ponúknem vám však top rituály, ktoré mi pomáhajú dostať svoje čitateľské nadšenie späť a obohacovanie slovnej zásoby (keď už nič iné).

Tak poďme na to. Prebuďme našu tajnú vášeň na ústupe.1) Rozmaznaj sa
Nemáte náladu, ale viete, že musíte, že potrebujete? Spravte si čajík, vytvorte si coool miestečko na čítanie. Také to miestečko veľa vankúšikov, plyšáci, sviečky (možno aj hasiaci prístoj pre nás šikovnejších), čajík, aromalampa, lávová lampa a neviem čo ešte, čo vy sami považujete za top atmosféru. Pripravte si príjemné oddychové úžasné prostredie. Romantika len vy a knižka a uvidíte, pôjde to samo ;)

2) Proste začni!
Ako sa hovorí, násilie vždy až na koniec. Keď to nejde po po dobrom, musí to ísť po zlom? Nebudeme však drastickí a krutí. Len nás treba trošku nakopnúť. Keď to nejde a vy viete, že by ste mali čítať (hlavne blogeri, pretože vaše vydavateľstvá čakajú, vaši čitatelia sa tešia a vy ich nechcete sklamať ani odohnať), ale nemáte energiu, náladu, čas na čítanie, prinúťte sa. Nastavte si pripomienku v kalendári, budík, naplánujte si váš deň  aj s čítaním. Pripravte sa na to.
Samozrejme, sú situácie, kedy je pauza úplne tolerovateľná a nikto sa nebude hnevať. To však nemusíte považovať za krízu. Je to normálny odpočinkový proces.

Viem, že to znie nereálne, ale keď nie vy tak kto sa postará o to, aby to šlapalo? Vytvorte si google kalenár, ktorý vám bude hlásiť čas na čítanie, alebo si nastavte nejaké počítadlo času, ktorý venujete čítaniu a snažte sa ho dodržiavať, alebo si nakreslite kalendár, pichnite ho na nástenku až ho máte každý deň na očiach a viete, že je to niečo, čo vás robí lepšími a sčítaniejšími a nemôžete tento dar nechať utiecť.

3) Motivácia
Alebo sa jednoducho odmeňte vždy keď si niečo prečítate, aj keď sa vám nechce. Alebo sa odmeňte čítaním za prácu, ktorrú beztak musíte urobiť. Napríklad, pre študentov... Po troch kapitolách medzinárodného práva si prečítam pár strán nejakej super knižky podľa vlastného výberu.
Alebo si po prečítaní jednej knižky, budete môcť kúpiť ďalšiu. Dáte si koláč. Čokoľvek.

4) Vráť si spomienky
Vezmi miesto novej knižky, ktorá ťa nudí nejakú osvedčenú klasiku. Knižku, o ktorej na 100% vieš, že ju miluješ a budeš ju milovať vždy. Knižku, ktorej veríš. Spoľahni sa na starý dobrý rereading a oživ si svoje spomienky a nadšenie z čítania.


Ono sa to ľahko hovorí, ale ťažko vykonáva. Ja viem, ale je to úplne normálne. Ak jednoducho potrebujete pauzu od knižiek, spravte si pauzu. Bez výčitiek. Ak potrebujete čítať, nakopnite sa. A uvidíte, že to po pár stránkach už pôjde oveľa jednoduchšie.

Viem však, že to, čo nezaberá na mňa, nemusí hneď vyjsť každému, preto ak máte vy nejaké super špeciálne typy ako získať späť stratené čitateľské nadšenie, sem s ním, budeme rady, keď sa zapojíte a podelíte sa s vašou komunitou o to, čo máte radi vy popri tom, ako čítate.Rovnako je mi jasné, že veľa ľudí čítava vo vlaku, v autobuse, v metre, o a ako teraz všetko zavreli nie je to už zas až tak reálne, preto si musíme pomôcť sami. Sme silní a neohrození. Tak prečo nie? Prečo všetko odkladáme a pokladáme na posledné miesto? Veď nás to veľmi baví!!!

- Veronika - 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára