Oveľa jednoduchšie je, keď sa skrátka rozhodnete a vaše rozhodnutie nič nezmení, nech sa deje, čo sa deje. (s. 268)
Či už ste milovníkom fyziky alebo nie, tak kniha Vy asi žartujete! si získa každého, kto rád číta príbehy, ktoré píše sám život.
Ide o autobiografiu zloženú z viacerých vtipných i vážnych príhod, ktoré formovali osobnosť Richarda P. Feynmana, slávneho popularizátora vedy, ktorý získal Nobelovú cenu za fyziku.
Táto autobiografia však nie je len o fyzike, nevysvetľuje rôzne princípy či neponúka definície, takže nemusí v potenciálnych čitateľoch vôbec vzbudzovať strach. Viac ako na fyziku sa zameriava na osobnosť Feynmana, veď napokon ide o autobiografiu, ale nie ako na osobnosť, ktorá vidí fyziku všade a ktorá ňou žije, ale ako na osobnosť, ktorá skrýva nejedno tajomstvo a veľký temperament.
Kniha má pomerne krátke kapitoly, ktoré zachytávajú autora nielen v profesijnej kariére, ale aj ako študenta, či skôr chlapca, ktorý túži po objavoch a pochopení fungovania sveta, prírodných vied či umenia.
Od temperamentného študenta sa postupne čitateľ zoznamuje s Feynmanovými láskami, s inými známymi osobnosťami, ocitne sa na zaujímavých prednáškach, ale hlavne sa zoznámi so silnou osobnosťou a vtipnou cestou začne vnímať jeho genialitu.
„Feynman,‟ oslovil ma, „priveľa rozprávaš, vyrušuješ a ja viem prečo. Nudíš sa. Preto ti dám jednu knihu. Cez hodinu si sadni do zadného kúta a otvor si ju. Až budeš vedieť všetko, čo v nej je, môžeš zasa začať vyrušovať.‟ (s. 101)Feynman sa orientoval nielen na fyziku, ale prešiel aj dobýjaním sa do sejfov s prísne stráženými tajomstvami, skúmaním mravcov a ich spôsobov značenia si cestičiek, dráhu hudobníka či maliara, alebo len obyčajného študenta, ktorý chcel prísť veciam, ako sa hovorí, na koreň, a tak sa zapisoval na rôzne prednášky a objavoval aj iné zákutia iných vied.
Celé rozprávanie je postavené na dôvtipe, vtipe, drzosti, rafinovanosti, racionálnosti. Autor stál nielen pri zrode atómovej bomby, či vyriešil isté riziká iba tým, že sa snažil prísť na to, čo sa vyskytuje na schéme, ale ponúka aj svoje pohľady na ľudské spolužitie, randenie, priateľstvá, či venuje sa aj otázke vzdelania a spôsobom, akými sa študenti učia, čo sú schopní použiť aj v reálnom živote, ako sa teória líši s praxou a mnoho iného.
Nosnou témou je charakter známeho fyzika, ale čitateľovi kniha ponúka oveľa viac ako zábavu a nové poznatky. Núti ho premýšľať a konať, byť zvedavým a nebáť sa ísť si za svojím snom, byť svojským a nebáť sa, že urobí chyby, pretože hlavne na nich sa dá poučiť.
„Nakoľko si ceníte život?‟
„Šesťdesiatštyri.‟
„Prečo šesťdesiatštyri?‟
„Ako sa meria hodnota života?‟
„Zaujíma ma, prečo ste povedali práve šesťdesiatštyri, a nie napríklad sedemdesiattri.‟
„Rovnakú otázku by ste mi položili, keby som povedal sedemdesiattri!‟ (s. 185)
>Sima<
Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujeme bux.sk Knihu si kúpite aj na ich stránke.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára