štvrtok 1. septembra 2016

Volání netvora (Sedem minút po polnoci) - Recenzia

Anotácia: Conora trápia desivé sny - každú jednu noc, odkedy mamu v nemocnici sužujú liečebnými procedúrami, ktoré aj tak nezaberajú. Ale tento sen je iný. Keď sa dnes v noci Conor prebudí, v okne ho niekto čaká. Niekto starodávny. Niekto, koho neočakával. Netvor starší ako ľudstvo samo, ktorý Conorovi porozpráva tri príbehy o láske, o strate i o nádeji. Ale na oplátku chce od Conora počuť to, z čoho má najväčší strach: chce počuť pravdu.

***

Knižku som čítala kedysi dávno. Dostala som sa k nej úplnou náhodou, keď bolo poštovné zadarmo v jednom internetovom kníhkupectve. Stála iba niečo cez dve eurá a keďže som počula na ňu samé chvály, povedala som si: Toto musím mať !

Keď som ju čítala prvýkrát kniha pôsobila na mňa príliš obyčajne. Bol to taký lepší priemer a časom som na tú knihu aj zabudla. Nedávno však vyšla kniha prvýkrát v slovenčine a to veľké BOOM ma opäť pohltilo. Všetci o nej hovorili, aká je skvelá a ja som stále neveriacky krútila hlavou: Ako to je možné?! Až včera, keď som si pozrela na youtube jedno video, kde jedna moja obľúbená "kritička" hodnotila túto knihu. Jej tvorba sa skôr zameriava na negatívne recenzie. Dokáže na knihe vypichnúť všetko. Totálne všetko. Dobré, ale hlavne to zlé. Bola som milo prekvapená, keď som si vypočula jej názor na túto knihu. Skoro som otvorila ústa. Pozitívna recenzia? Vážne? Tak asi som zle čítala.

Dnes som sa ráno do knihy pustila a poobede bola prečítaná. Už chápem prečo ju tak všetci milujú. Je to kniha, na ktorú musíme trošku dospieť, aby sme ju pochopili.

Jedným slovom ? Je neskutočná. A v čom ? Autor nám podáva skutočne neskutočný svet. Zobrazuje nám život mladého chlapca Conora. Jeho trápenia, to, ako sa cíti, čo prežíva. Netvor je niečo ako spasiteľ, ktorý ho vedie k pravde. Aby priznal po čom naozaj túži. Conor na prvý pohľad vyzerá ako smutné dieťa, ktorému matka umiera a on nemôže nič preto urobiť. Prvý pohľad klame. Počas knihy si uvedomíte, že Conor nie je len taký obyčajný chlapec, ktorého v škole šikanujú, na ktorého otec kašle a ktorý navyše nemá ani dobrý vzťah so starou mamou. Je to silná osobnosť, ktorá sa snaží zo všetkých síl.

V knihe je neskutočne krásne opísaný vzťah matky a syna. Materinská láska na vás dýcha a pohlcuje vás tak silno, že vás nechce zo svojho objatia pustiť.

S Conorom prežívate chvíle nádeje, zlosti, utrpenia. Emócie sa vo vás bijú a vy ich nechávate pokojne vyplávať na povrch, až sa vo vašich očiach zaleskne slzička.

Volání netvora (resp. Sedem minút po polnoci) nie je len tak hocijakou knihou. Je to kniha, ktorá vás prinúti premýšľať, veriť v dobro a hľadať aj iné možnosti. Knihu krásne doplňujú ilustrácie, ktoré sa fakt vydarili a autorovi vzdávam hold.

>Sima<


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára