utorok 6. júla 2021

Šesť príbehov - Matt Wesolowski (recenzia)

Pri čom inom si oddýchnuť, ako pri dobrej knižke, ktorú nebudete môcť pustiť z rúk? Občas je treba siahnuť po knižke, akú by ste normálne nečítali. Prečo si to čítanie nespestriť? Nakoniec mňa táto zmena príjemne prekvapila.

Obálka knižky sľubuje tajomný a napínavý príbeh o záhadnom zmiznutí mladého chlapca. To, čo sa však skrýva na stránkach vo vnútri, nie je len krátky napínavý príbeh o odkrývaní tajomného a hrôzostrašného zmiznutia tínedžera. Tento originálny kúsok do knižnice nám podcastovým štýlom približuje svedectvá šiestich ľudí, ktorí odkrývajú svoj kúsok skladačky. Toto neoficiálne vyšetrovanie vedie istý novinár. Jeho cieľom bolo problížiť poslucháčom dvadsať rokov starú tragédiu z nebezpečného a strašidelného lesa. Samotný koniec však prekvapil nie len novinára Kinga, ale aj samotného hororového autora a predovšetkým nás, čitateľov.

Vďaka tomuto špecifickému štýlu, ktorý autor zvolil, dej ubieha dynamicky a rýchlo. Výpovede svedkov a priateľov doplňujú výstupy sprevádzajúceho novinára. Pre mnohých to môže predstavovať pauzy v kontinuite príbehu, no moje čítanie to určite nespomalilo, nakoľko tieto vsuvky považujem za vhodné doplnenie a vysvetlenie. Aj vďaka týmto interakciám je možné lepšie si vykresliť prostredie a predstaviť si časom zabudnuté scény.  Svojimi komentár i tak dofarbuje posledné detaily a zliepa úlomky výpovedí a staré články z novín dohromady. 

,,Viem, je to klišé, ale nikdy nezastanete, aby ste počúvali ticho, však?"

Tento spôsob tak vytvára jednoduchý a ľahko pochopiteľný systém výkladu udalostí. Na jednej strane ponúka čitateľovi jasné odlíšenia hlasu novinára od svedka, zmena kurzívy však nepôsobí konzistentne a v konečnom dôsledku môže len zbytočne vytvárať mätúce prostredie. To však nebol môj prípad. Komentáre pomimo rozhovorov boli oznažené symbolmi nahrávok, vždy ma to vopred varivalo, čo ma čaká a nebola som prekvapená, keď zrazu rozhovor skončil a všetka pozornosť prešla len na novinára.

Štýl písania príbehu v prepise podcastu je síce ľahký pre pochopenie, vyhýba sa rozsiahlym opisom a zbytočným detailom, avšak z perspektívy postáv tak veľmi nepriniesol. Vďaka rýchlym rozhovorom sa dej rúti dynamicky napred, avšak hovorí nám tak veľmi málo o postavách. Účastníci podcastu sú vykreslení len stroho a z rýchlika, keďže všetky pozornosť sa grazu sústredila na jednu ústrednú postavu a na samotný štýl písania. Nie je možne konštruktívne ich zhodnotiť a zastať ich pozíciu. Je veľmi obtiažne stotožniť sa s nimi a vytvoriť sa k nim bližší vzťah či nenávisť. 

Po množstve zvratov a prekvapení, knižka končí rýchlym záverom. Avšak obrovským prekvapením. Dohromady ponúka nakopnutie mozgových závitov v mini dektívnej hre na na hľadanie vraha. Tento rýchly príbeh zmrazí aj v týchto horúcich dňoch.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujeme  AlbatrosMedia. Objednávajte tu. A dajte nám vedieť, ako sa vám knižka páčila. :)

- Veronika  -

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára