štvrtok 12. októbra 2017

Nebo na dosah - Recenzia

Anotácia: Sedemnásťročná Lennie je klarinetistka (vcelku dobrá). Prezývajú ju John Lennon (nenávidí to). Je posadnutá Búrlivými výšinami (prečítala ich 23-krát). A nedávno jej zomrela staršia sestra Bailey.
Mala by smútiť, ona sa však zamiluje až po uši. A rovno do dvoch chalanov naraz. Toby je skejter a sestrin exfrajer, ktorý ako jediný chápe jej žiaľ. Joe je nový chalan v škole, plný elánu, schopný vytiahnuť ju zo zabehnutých koľají a katapultovať do nebies. Aby toho nebolo málo, Lennie sa do života pletie rodina: päťkrát rozvedený strýko a babka, ktorá kreslí podivné zelené ženy a pestuje afrodiziakálne ruže.

***

Štýl autorky:
Medzi prvé recenzie, ktoré pribudli na tomto blogu, patrila aj recenzia na knihu Dám ti aj slnko, v ktorej som sa vyjadrila, že je jednou z tých najlepších young adult kníh. Preto som sa veľmi potešila, keď som sa dozvedela, že má byť vydaná druhá kniha od tejto autorky.

Musím povedať, že Jandy Nelson je úžasná žena, ktorá má skvelý štýl písania a rúti sa do mojej kategórie obľúbených autoriek.


Akoby niekto povysával horizont, kým sme hľadeli opačným smerom.


Jandy v obidvoch svojich knihách vystihuje krásu umenia. Umenia ako celku, ako častí. Dáva dôležitosť na vnímanie, na city, snaží sa vystihnúť tie najlepšie vlastnosti umenia, ktoré vám dokážu, že umenie je nádherné. V tejto knihe nám autorka priblížila hudbu. Hudbu ako zdroj vyjadrovania svojich pocitov, myšlienok, emócií.

Každá jej kniha je navyše graficky veľmi dobre spracovaná, a tak máte pocit, že kniha je autentickejšia.

"Nemôžeme pred tým utiecť, musíme to nejako zvládnuť...každý z nás."


Môže sa vám zdať, že autorka ma "kvetnatý" štýl písania, ktorý vás ale určite chytí na srdce. Jej slová, situácie vás nenechajú chladnými a vy budete plakať, smiať sa, potláčať emócie, neskôr ich necháte vyplávať na povrch, budete cítiť to, čo cítia hlavné postavy. Vyčarí vám úsmev na tvári, nechá slzy stekať po tvári a vo vašom vnútri utvorí kolotoč emócií, ktorý bude raz hore, raz dole.

Slová hltáte rýchlosťou svetla, drží vás v napätí, často vám ani na um nepríde, ako sa to všetko skončí.

Postavy:
Lennie bola klasické dievča, ktoré si uvedomovalo veľmi dobre svoju ženskosť, robila často chyby, ktoré sú typické pre dievčatá, ktoré ovláda puberta, snažila sa milovať, zužovali ju pochybnosti, či sa voči svojej mŕtvej sestre zachovala fér. Aj napriek tomu, že jej sestra už s ňou nebola, v každom jej pohybe, v jej myšlienke sme mohli vidieť, aký silný vzťah mali medzi sebou.

Práve sa stretli na jednej obežnej dráhe slnko s mesiacom a hrozí zrážka.


Toby si najskôr nezískal moje sympatie, pretože mi to skôr prišlo, že chcel využiť situáciu, ale nakoniec vám autorka podá vysvetlenie, ktoré uhasí všetky vaše "zlé" myšlienky - pochybnosti. Aby som vypichla aspoň jednu jeho vlastnosť, ktorá sa mi zapáčila, tak to bola jeho férovosť. Snažil sa napraviť to, čo sa pokazilo. Nechcel ničiť niekomu život, vedel vycítiť, ako sa druhí cítia, čo v sebe skrývajú.
Joe bol klasický miláčik v knihách pre mladé slečny. Bol obetavý, milujúci, talentovaný a jeho hlavnou úlohou bolo, aby ste sa doň zamilovali.
Babka nebola takou klasickou ženou v pokročilom veku, ktorá má vnúčatá. Na svoj vek bola veľmi akčná, v každom jej pohybe, v každej záľube bol vyšší zmysel.

Raz som kdesi počula, že vždy, keď niekto zomrie, zhorí knižnica. Ja teraz sledujem, ako horí až do tla.


Strýko bol neutrálna postava, ktorá nemala nijakú zvlášť dôležitú úlohu, ale dokonale dopĺňal zmysel, celok tohto príbehu.
Sarah bola priateľka Lennie. Bola v úplnom kontraste s celým poetickým cítením príbehu, a to sa mi veľmi páčilo. Autorka v súvislosti s ňou spomenula viacerých francúzskych autorov: Sartre, Simone de Beauvoir...., za čo dávam palec hore.

Moja sestra bude umierať znovu a znovu po celý zvyšok môjho života. Zármutok je tu natrvalo. Nepominie. Stane sa vašou súčasťou a bude vás sprevádzať na každom kroku, pri každom nádychu.


Dej a prostredie:
Príbeh sa točí okolo smrti sestry, okolo zamilovanosti, hľadania odpovedí, nachádzanie zmyslu života, kladenia si otázok, či to, čo robím, robím správne alebo nesprávne, zúfala snaha porozumieť životným okolnostiam. Vidíme prekážky a pády, ktoré bránia dvoch milujúcim ľudom v tom, aby boli spolu. Taktiež vidíme, ako smrť dokáže všetky plány, všetky sľuby, celú budúcnosť narušiť. Autorka zachytáva silu sesterskej lásky, lásky ako takej, lásky babky k svojím vnúčatám a taktiež aj skrytú nevypovedanú materinskú lásku.

Kniha sa číta akoby sama. Ani neviete ako a už ste na konci. Prostredie geniálne dotvára dej a postavy. Či zoberieme do úvahy záhradu plnú kvetov, alebo čarovné miesto v lese.

Nebo na dosah je nevšedná kniha, ktorá skrýva v sebe veľké posolstvo. Vyčarí vám úsmev na tvári a o pár sekúnd sa topíte v slzách. Celá kniha je krásnou básňou, ktorá vás pohladí po duši.

Ako prežijem túto stratu ? Ľudia denne umierajú. Každú hodinu. Na celom svete sú rodiny, ktoré zamyslene pozerajú na posteľ, v ktorej už ktosi nikdy nebude spať, na topánky, ktoré si už nikto neobuje. Rodiny, ktoré už nikdy nebudú musieť kupovať určitý druh cereálií či značku šampónu. Všade sú ľudia, ktorí postávajú pre kinom, kupujú záclony, chodia so psami na prechádzky. Roky, celý život. Neverím, že čas niečo zahojí. Ani to nechcem. Lebo ak sa to stane, neznamená to, že som sa zmierila so svetom bez nej?


>Sima<

Za knihu by som chcela poďakovať vydavateľstvu Slovart.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára